top of page

Didim tabelacı / 05324944571

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2023

Didim

Ege Bölgesi’ne bağlı Aydın ili sınırları içerisinde yer alan Didim, gerek köklü geçmişi ve antik yerleşim yerleri gerekse doğal güzellikleri ve tertemiz plajları ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağında oluyor. Yaklaşık 80 bine yakın nüfusu olan ve yaz aylarında inanılmaz kalabalıklaşan Didim, esasında Alaçatı, Kuşadası, Bodrum gibi yerlerle kıyas edildiğinde çok daha bütçe dostu bir tatil imkanı sunuyor. Milattan Önce 8000’li yıllarda ilk yerleşimin başladığı Didim toplamda 402 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Didim, 2016 yılı istatistiklerine göre yaklaşık 80 bine yakın nüfusa sahip. Tabii nüfusunun yaz aylarında 2’ye, 3’e katlandığını da belirtelim. Romalılardan Bizanslılara Giritlilerden Perslere kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu tarihi bölge sayısız antik kenti ile de ziyaretçilerini büyülüyor. Hem deniz, kum, güneş tatilcileri hem de tarih meraklılarına kucak açan Didim, geçmişten bugüne Didymaion, Yenihisar gibi isimleri almış. Tamamını keşfetmek için en az 2-3 gününüzü ayırmanız gereken Didim’de çok sayıda gezilip görülecek yer de var.

Antik kent ve tarih severlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan Apollon Tapınağı, Didyma Antik Kenti sınırları içerisinde yer alıyor. Artemis Tapınağı (Efes-İzmir), Heraion Tapınağı’ndan (Sisam Adası) sonra dünyanın en büyük 3. tapınağı olma unvanına sahip Apollon Tapınağı’ndan sonra yönünüzü, Helen Roma döneminden kalma görkemli Milet Tiyatrosu’na çevirebilirsiniz. 150 metre uzunluğundaki bu antik tiyatroyu ve yakınındaki Milet Müzesi’ni Müzekart sahipleri ücretsiz gezebilir.Didim tabelacı

Didim reklamcı
Didim tabelacı

Comments


bottom of page